CORTEN SAKSI – KORTEN SAKSI

Corten saksı imalatında Corten (korten) adı verilen belirli bir sınıf karbon çelik kullanılır. Bu çelik aslında hava koşullarına yüksek dayanıklılık gösterir. Kısaca ifade edersek “paslı” ya da “paslandırılmış” çelik de denilebilir. Corten saksı – korten saksı birkaç ay boyunca (12-18) hava şartlarına maruz kalır ve doğal olarak paslanır, pas patine gibi özel bir tabaka oluşturur ve yıpranmış görünüm özel inşaatlarda, çelik imalatlar ile çalışan sanatçı tasarımcı ve mimarlar için özel ilgi alanına dönüşür.

Bu ürün boyamaya gerek bırakmayacak çelik alaşımları grubudur ve istikrarlı bir pas görünüm formunu yıllarca devam ettirir. Yöntem olarak kor-on derin penetrasyon inhibe eder, oksidasyon doğal bir kaplama oluşturur ve boya ya da aşırı pahalı pas önleyici bakıma bir daha ihtiyaç duyulmaz. Oksidasyon kaplama, yağmur, kar, buz, sis, ve diğer meteorolojik şartlar korozif etkilerine karşı direnir.

Koruyucu tabaka normal atmosferik koşullarda çelik yüzeyinin düzenli olarak ıslak ve kuru olması şartıyla 18–36 ayda gelişir. Başlangıçta koruyucu tabaka kırmızı-kahverengidir ama zamanla daha koyu bir renk alır. Endüstriyel bir atmosferde patina kırsal atmosfere göre daha hızlı gelişir ve daha koyu renk alır.Patina sayesinde korunmamış Korten’a çeliği düzenli olarak hava değişikliklerine maruz kalan dış uygulamalarda kullanılabilir.

İnanılmaz güçlerinden dolayı köprü inşaatı ve gökdelen yapımı için orijinal olarak geliştirilen özel bir çeliktir. Havaya maruz kalındığında koruyucu, çarpıcı bir pas görünümü geliştirir, her zaman metal ile ilişkili olmayan sıcak ve zengin dokular yaratır. Corten Çeliği’nin kimyasal bileşimi nedeniyle, iç ortamdaki mavi çeliği koruyan, yoğunlaştırma işlemi sırasında çok yoğun bir oksitlenme tabakası oluşur. Bu koruyucu bariyer tehlikeye atılırsa, kendini korumak için basitçe yeni bir cilt oluşturacaktır. Corten son derece dayanıklıdır ve atmosferik korozyona diğer çeliklere göre çok daha yüksek dirence sahiptir.

 

[ratings]